Muzeum  zostało otworzone w lipcu 2010 r. i od tej pory służy turystom, którzy poznają nie tylko historię młynarstwa, ale także mogą prześledzić skomplikowany proces mielenia zboża. Mogą także prześledzić interesujące dzieje tego budynku wraz z najbliższym otoczeniem.

Historia Ustrzyckiego Młyna…

Powstał on w 1925 r. i przeznaczony był przede wszystkim do produkcji wysokogatunkowej białej mąki, wówczas znacznie droższej niż powszechnie używana mąka razowa. W historii dzisiejszego Muzeum istotną rolę odegrało zakończenie II Wojny Światowej. Wtedy całkowicie zmienił się kształt granicy wschodniej, a Ustrzyki wraz z okolicznymi terenami znalazły się w granicach ZSRR. Dopiero w 1951 r. na mocy ustawy o wymianie terenów przygranicznych ta część Bieszczadów – 480 km kwadratowych – została zwrócona Polsce, w zamian za tzw. „Kolano Bugu”.

Budynek młyna w dobrym stanie przetrwał wojnę i sześcioletnią przynależność do Związku Radzieckiego. Jednak, kiedy do Ustrzyk przybyli nowi osadnicy, nie zastali w młynie ani jednej maszyny. Z tego powodu zakład ten miał dwuletnią przerwę, podczas której kompletowano urządzenia niezbędne do wznowienia pracy. Przywieziono wówczas wyposażenie z jakiegoś niezidentyfikowanego młyna – najprawdopodobniej z Pomorza, o czym może świadczyć konstrukcja drewniana oparta na sośnie wejmutce rosnącej na północy Polski – i od roku 1953 wznowiono mielenie zboża.

W porównaniu z okresem przedwojennym zmienił się system napędu, ponieważ wprowadzono silnik spalinowy, który po dziewięciu latach został zastąpiony dwoma silnikami elektrycznymi pracującymi do czasu zamknięcia młyna, co nastąpiło w roku 2007.

 

 

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych jest jedynym muzeum w Polsce dającym możliwość poznania kompletnych linii służących do czyszczenia i mielenia zboża w młynach z nowoczesnym napędem. Zwiedzającym udostępniono 1100 m kwadratowych na czterech kondygnacjach.

W ramach stałej ekspozycji prezentowane są maszyny pochodzące z XIX w. Stulecie to określono „wiekiem pary i elektryczności”, ze względu na olbrzymi postęp techniczny, który wówczas nastąpił. Chociaż o tym fakcie pamiętamy wszyscy, to jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki krok uczyniło w tym czasie młynarstwo, odchodząc od kamieni młyńskich oraz silników wiatrowych i wodnych. W pełni można to sobie uzmysłowić w Muzeum, oglądając maszyny wymyślone w tym czasie na potrzeby młynarstwa parowego.

Najbardziej znaczącym zabytkiem znajdującym się w zbiorach Muzeum jest gniotownik walcowy pochodzący z lat trzydziestych XIX w. Pierwsze takie urządzenie pojawiło się dopiero w 1815 r., a więc to znajdujące się w Ustrzykach Dolnych należy do najstarszych nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

 

_MG_7761

 

fot.: gintownik do żyta – widoczny od lewej.  Ta najstarsza maszyna w Muzeum pochodzi najprawdopodobniej z lat trzydziestych XIX stulecia.

 

Warte uwagi niewątpliwie są także: mlewniki walcowe czy odsiewacze ramowe.

2

fot.: mlewniki walcowe widoczny pierwszy.  Zostały wymyślone dopiero w 1815 r. i zaczęły wypierać koła młyńskie. Niestety te eksponaty są o czterdzieści lat młodsze, ale nadal w pełni sprawne.

Odsiewacza ramowy

fot.: odsiewacze ramowe. Takie efektowne skrzynie poprzez ruch kołowo-posuwisty sortują mąkę. Do młynarstwa wprowadzono je dopiero pod koniec XIX w. i nazwano pytlami płaskimi lub odsiewaczami ramowymi. Powodowały drgania i wibracje na tyle silne, że w młynach wykorzystujących te maszyny pękały mury.

Walorem całego Muzeum jest doskonale zachowany drewniany korpus.

wnętrze_2 - Kopia

Uzupełnienie ekspozycji wewnętrznej stanowi wystawa plenerowa. Wokół budynku Muzeum można oglądać liczne urządzenia i maszyny służące do uprawy ziemi, czyszczenia i młócenia zboża oraz mielenia ziarna. Wszystkie te urządzenia były wykorzystywane w gospodarstwach wiejskich w XIX i XX wieku.

11896310_998414033524694_1190047611143751486_o

Godziny otwarcia Muzeum Młynarstwa i Wsi:

Codziennie w godz. 10:00 – 18:00.

Istnieje także możliwość zwiedzania o innej porze po wcześniejszym ustaleniu z właścicielami pod nr tel. 13 461 13 12 albo 607 477 110.

Bilety wstępu:

  • normalny – 9,80 zł
  • ulgowy – 7,50 zł (po okazaniu dokumentu upoważniającego do zniżki)
  • grupy zorganizowane (min. 10 osób)  – 7,50 zł

Koszt przewodnika: 25 zł.